Technologia ogrzewania i chłodzenia pomp ciepła opiera się na pracy urządzenia, które wykorzystuje naturalne procesy zachodzące w przyrodzie do przenoszenia ciepła. Pompa ciepła wykorzystuje energię odnawialną, taką jak energia słoneczna lub ciepło geotermalne, do ogrzania i chłodzenia pomieszczeń. Współczynnik COP (ang. Coefficient of Performance) jest wskaźnikiem efektywności energetycznej pompy ciepła. W tym artykule przedstawimy sposób obliczania współczynnika COP dla pompy ciepła.
Współczynnik COP jest równy ciepłu oddawanemu przez pompę podzielonemu przez energię elektryczną pobieraną przez pompę. Aby obliczyć współczynnik COP, należy więc wiedzieć, ile ciepła oddaje pompa i ile energii elektrycznej pobiera. Ciepło oddawane przez pompę można zmierzyć za pomocą specjalistycznego urządzenia lub obliczyć na podstawie danych technicznych producenta. Natomiast energia elektryczna pobierana przez pompę można zmierzyć bezpośrednio na licznika energii, albo obliczyć na podstawie mocy elektrycznej i czasu pracy.
COP dla instalacji ogrzewania = 2,5
COP (współczynnik efektywności) to stosunek energii cieplnej wytworzonej przez urządzenie do energii elektrycznej pobranej przez to urządzenie. COP dla instalacji ogrzewania powinien wynosić około 2,5.
To zależy. Przede wszystkim COP zależy od rodzaju i modelu pompy ciepła, ale także od innych czynników, takich jak: budynek, który ma ogrzewać – jego charakterystyka i izolacja, instalacja, warunki atmosferyczne (napływujące ciepło do budynku). Ponadto należy pamiętać, że optymalna praca pompy ciepła powoduje jej największą sprawność energetyczną. Warto tu podkreślić, że również w przypadku powietrznych pomp ciepła, ich sprawność z roku na rok jest coraz lepsza. W praktyce możemy więc liczyć na to, że nasze urządzenie będzie efektywnie działać przez długie lata.
Co to jest współczynnik COP?
Współczynnik COP jest to stosunek pomiędzy mocą grzewczą pompy ciepła a niezbędną do napędu sprężarki mocą elektryczną. Pompa ciepła z wysokim wskaźnikiem COP może generować więcej ciepła na jednostkę mocy elektrycznej niż pompy ciepła o niższym wskaźniku. Dlatego też, aby uzyskać lepszy efekt i oszczędzić energię, warto wybrać pompę ciepła o jak najwyższym COP.
COP w pompie ciepła: powinien być wysoki
Pompy ciepła dopuszcza się stosować w instalacjach grzewczych i chłodniczych. Odkręcanie kurka z ciepłą wodą lub chłodną to naturalny odruch człowieka, ale czy zawsze musimy tego robić? Czy możemy zamienić tę czynność na wykorzystanie energii odnawialnej, która jest dostępna bezkosztowo? COP (sprawność) pompy ciepła mierzy się w stosunku do ilości energii elektrycznej potrzebnej do jej uruchomienia. Na ogół wartości COP powietrznych pomp ciepła przeznaczonych do grzania i chłodzenia oscylują w zakresie 2,99 – 4,20.
Od czego zależy współczynnik COP pompy ciepła?
Współczynnik COP jest stosunkiem całkowitej energii, którą pompa ciepła oddaje do instalacji grzewczej (np. ogrzewania pomieszczeń) do zużytej przez nią energii elektrycznej (czyli tej, którą musimy opłacać). Zależy on od temperatury ośrodka, z którego pompa odbiera ciepło (dolnego źródła ciepła), i temperatury ośrodka, któremu je oddaje (górnego źródła ciepła), czyli odpowiednio od temperatury gruntu albo powietrza i temperatury zasilania instalacji grzewczej. Jeśli chodzi np. o pompę ciepła gruntową, to najlepszy współczynnik COP uzyskuje się przy temp. dolnego źródła ok. 20°C, a górnego ok. 35-45°C.
Jak zwiększyć COP w pompie ciepła?
Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wyłączenie grzejników ściennych. W ten sposób ograniczona zostaje stratna praca, którą system musiałby wykonać, a także zmniejsza się różnica temperatur pomiędzy źródłem dolnym i górnym.
Co oznacza COP 5?
Co więcej oznacza sprawność 500%? Co można powiedzieć o otoczeniu?
COP 5 oznacza, że urządzenie jest w stanie wytworzyć 5 kWh energii elektrycznej z 1 kWh ciepła z otoczenia. Sprawność 500% oznacza, że urządzenie jest w stanie wytworzyć 500% tego, co potrzebuje do działania. W tym przypadku urządzenie potrzebuje tylko 1 kWh energii elektrycznej do działania, a reszta jest pobierana ze źródeł ciepła w otoczeniu.
Co oznacza współczynnik COP w pompach ciepła?
Współczynnik COP (ang. Coefficient of Performance) określa stosunek dostarczonej energii cieplnej do pobranej energii elektrycznej. Wyraża się w jednostkach większych niż 1 – im wyższy, tym pompa sprawniejsza energetycznie. Dlatego też warto zwrócić uwagę na ten parametr przy zakupie pompy ciepła i śledzić swój COP w czasie eksploatacji urządzenia. Jak można zauważyć, COP uwzględnia ilość zużytej energii elektrycznej i dostarczonej energii cieplnej w danej chwili – w ciągu sekundy.
Co oznacza a 7 W35?
Jest to przesłanka air (powietrze zewnętrzne) 7 stopni, water (woda) 35 na podłogówkę. Oznacza to, że gdy temperatura powietrza wynosi 7 stopni Celsjusza, a temperatura water na podłodze jest równa 35 stopniom Celsjusza, to sprawność energetyczna systemu ogrzewania wynosi 100%.
Jak obliczyć Scop i COP dla urządzeń chłodniczych?
Obliczanie współczynnika Scop oznacza, że do stosunku mocy pompy ciepła do pobranej ilości energii elektrycznej. SCOP przemnażamy przez 3,412 dając COP. Jak to robić? Pamiętasz z fizyki?Jeśli nie to powtarzam: P=m*v^2/2 – czyli w tym wypadku mamy: P=(3,412*COP)/SCOP) * v^2/2
Co powoduje obniżenie współczynnika COP Podczas działania pompy ciepła?
Wynika to z faktu, że im wyższa jest temperatura źródła górnego przy danej temperaturze źródła ciepła dolnego (grunt), tym mniejsza jest jej moc grzewcza. W konsekwencji tego obniża się współczynnik wydajności grzewczej COP urządzenia. Pompa ciepła działa na zasadzie odwrotnej do tradycyjnej kotłowni – korzystając ze sprężarki reversed-cycle chłodzi powietrze z zewnątrz i oddaje ciepło do wnętrza pomieszczenia.
Kiedy pompa ciepła jest najbardziej wydajna?
Pompa ciepła jest najbardziej wydajna, kiedy różnica pomiędzy temperaturą na wejściu do pompy ciepła (temperatura uzyskana z dolnego źródła), a temperaturą zasilania systemu grzewczego jest jak najmniejsza.
– Wydajność pompy ciepła jest uzależniona od kilku czynników, takich jak: rodzaj instalacji, warunki pogodowe, stopień izolacji budynku, a także sprawność samej pompy.
Przede wszystkim to, z jakiej energii korzysta. Pompy ciepła powietrze-woda mają dużą efektywność i są popularnymi urządzeniami ze względu na stosunkowo niskie koszty instalacji i eksploatacji. Urządzenia te służą do ogrzewania budynków oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła powietrze-woda opierają się na pracy sprężarki chłodziarki, która pompuje czynnik chłodniczy w kierunku odwrotnym niż naturalnie. W ten sposób dochodzi do odbierania ciepła ze źródła, np. ze starego pieca lub piecemu kondensacyjnego.