Ogrzewanie węglowe jest obecnie jednym z najpopularniejszych sposobów ogrzewania domów w Polsce. Jednak jest to sposób ogrzewania, który ma wiele wad. Dlatego też warto rozważyć zmianę ogrzewania węglowego na gazowe.
Ogrzewanie gazowe jest o wiele bardziej ekologiczne niż ogrzewanie węglowe. Gaz ziemny jest paliwem, które emituje mniej zanieczyszczeń do atmosfery niż węgiel. Dlatego też ogrzewanie gazowe jest bardziej przyjazne dla środowiska.
Oprócz tego ogrzewanie gazowe jest o wiele bardziej wydajne niż ogrzewanie węglowe. Gaz ziemny jest paliwem, które jest bardziej skoncentrowane niż węgiel. Dlatego też gazowe kotły grzewcze są w stanie wytworzyć więcej ciepła niż węglowe kotły grzewcze.
Ogrzewanie gazowe jest także o wiele bardziej bezpieczne niż ogrzewanie węglowe. Węgiel jest materiałem, który może się łatwo zapalić. Dlatego też istnieje ryzyko, że węglowy kocioł grzewczy może się zapalić i spowodować pożar. Gaz ziemny jest paliwem, które jest bardziej stabilne i nie ma takiego ryzyka.
Ogrzewanie gazowe jest także bardziej komfortowe niż ogrzewanie węglowe. Węgiel jest materiałem, który emituje dużo dymu. Dlatego też ogrzewanie węglowe może być bardzo uciążliwe. Gaz ziemny jest paliwem, które emituje mniej dymu. Dlatego też ogrzewanie gazowe jest bardziej komfortowe.
Podsumowując, ogrzewanie gazowe jest bardziej ekologiczne, wydajne, bezpieczne i komfortowe niż ogrzewanie węglowe. Dlatego też warto rozważyć zmianę ogrzewania węglowego na gazowe.
Jeżeli w planach domowników leży wymiana kotła na gazowy, to jest to zadanie raczej dla fachowca. Jednak można też sięgnąć po inne, tańsze i łatwiejsze rozwiązanie. Mowa tu oczywiście o palniku gazowym do kotła węglowego. Takie urządzenie pozwala przystosować stary kocioł do nowoczesnego systemu ogrzewania.
Ile kosztuje przerobienie kotłowni na gaz?
Wymiana kotła na gazowy to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych, szczególnie jeżeli potrzebny jest nowy podzielnik ciepła. Można mieć jednak pewność, że inwestycja szybko się zwróci, ponieważ ogrzewanie gazem jest o wiele tańsze niż prąd, co przekłada się na duże oszczędności w skali roku.
Czy można mieć piec węglowy i gazowy do ogrzewania?
Tak, jeśli w miejscu instalacji kotła spełnione są odpowiednie wymogi, dom będzie wówczas mógł być ogrzewany gazem lub paliwem stałym. Połączenie musi jednak spełnić pewne warunki techniczne. Zdarza się, że po latach użytkowania kotła na paliwo stałe inwestorzy decydują się na podłączenie do systemu ogrzewania również drugiego źródła – pieca gazowego. Podczas modernizacji instalacji grzewczej staramy się zatem dobrać optymalne rozwiązanie, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby i preferencje Klienta.
Czy trzeba zgłaszać montaż pieca gazowego?
Zgodnie z obowiązującą od września 2020 roku nowelizacją prawa budowlanego przebudowa i remont urządzeń budowlanych nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia. Dlatego też wymiana pieca gazowego również podlega takim samym przepisom i nie jest wymagane żadne dodatkowe zgłoszenie.
Czy piec gazowy trzeba zgłosić?
Zgłosić należy natomiast m.in.: kocioł gazowy, podgrzewacz gazowy przepływowy, podgrzewacz gazowy pojemnościowy, grzejnik gazowy, kominek gazowy, nagrzewnice gazowe, promienniki gazowe, kocioł na paliwa stałe, piec kaflowy lub wolnostojący (koza, angielka) na paliwa stałe (węgiel, drewno, pellet), kominek na paliwo …
Jak zglosic piec gazowy?
Aplikacja, w której można złożyć odpowiednie oświadczenie przez internet jest dostępna na oficjalnej stronie CEEB. Ale deklarację można też złożyć w tradycyjnej formie papierowej. Możemy ją wysłać pocztą lub osobiście złożyć do gminy, w której znajduje się budynek. Wypełniamy wniosek i podajemy informacje dotyczące rodzaju instalacji, mocy cieplnej urządzenia oraz daty jego montażu. Jeśli planujemy podłączyć piec do sieci gazowej, to musimy także posiadać aktualny odpis uprawnień Prezesa URE do jej eksploatacji.
Czy można samemu zamontować piec gazowy?
Wbrew powszechnej opinii, gazowe instalacje i sieci można wykonywać tylko przez osoby z uprawnieniami gazowymi. Oczywiście niewłaściwy montaż pieca czy kuchenki gazowej może być bardzo niebezpieczny dla domowników, a także grozić wybuchem. Warto więc samemu podłączyć tylko te urządzenia, które posiadają odpowiednie atesty i spełniają normy bezpieczeństwa.
Ile kosztuje montaż kotła gazowego?
Proszę o takie informacje, gdyż chcę kupić mieszkanie, ale nie chcę przepłacać. Za zamontowanie kotła, zasobnika, osprzętu oraz przewodów powietrzno-spalinowych zapłacimy 2000-3000 zł. Ponadto należy pamiętać o wydatkach na: materiały (kosztują one ok. 300-400 zł), usługi hydrauliczne (100-200 zł) i elektryczne (100-200 zł).
Piec gazowy do starej instalacji
W przypadku starej instalacji c.o. podłączenie kotła na gaz wymaga przeróbki albo poszukiwania urządzenia z wymiennikiem ciepła o małych oporach przepływu i dużej pojemności wodnej. Taką konstrukcję mają też na ogół kotły na olej opałowy, więc z ich zastosowaniem nie powinno być problemów.
Jak długo trwa założenie ogrzewania gazowego?
W dużej mierze to zależy od tego, jakie prace muszą być wykonane. Przy samej instalacji może to potrwać maksymalnie jeden dzień, ale jeśli do tego dochodzi wymiana lub budowa instalacji od podstaw, to całość zajmie kilka miesięcy.
Czy będzie zakaz ogrzewania gazem?
Według nieoficjalnych informacji, które pojawiły się w ostatnich dniach w sieci, resort środowiska chce wprowadzić zakaz ogrzewania gazem. Skutkiem tego zakazu byłby obowiązek montażu pełnego ogrzewania pomp ciepła (PC) – to oznacza, że instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej musiałyby być powiązane z pompami ciepła. Wicepremier i minister klimatu Marcin Guzikiewicz potwierdził, że rząd jest na etapie przygotowań do takich rozwiązań. Nieoficjalnie mówi się nawet, że decyzja mogłaby zapaść już na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów.
Jeśli taki zakaz wejdzie w życie, będzie on pierwszym tego typu na tak dużą skalę w Europie. Zespół ekspertów przygotowujący projekt ma na celu dopracowanie szczegółów technicznych i prawnych. Wciąż trwają dyskusje na temat sposobu wdrażania nowego rozwiązania oraz terminu jego wejścia w życie – oficjalna decyzja ma zapaść dopiero po przedstawieniu raportu końcowego przez ekspertów.
Wprowadzenie tak drastycznego rozwiązania może budzić kontrowersje – gaz to paliwo stosunkowo tanie i dostępne, a do tego ekologiczne, jeśli porównamy je np. ze spalaniem węgla. Montaż instalacji PC jest natomiast kosztowny i czasochłonny. Eksperci podkreślają jednak, że dzienna emisja dwutlenku węgla przeznaczona na ogrzanie domu jednorodzinnego jest niemała – ok. 14 kg CO₂ – a więc warto inwestować w bardziej ekologiczne rozwiązanie.
Do którego roku można palić gazem?
2030? 2027? A może i jeszcze dłużej, jeśli ktoś ma taki piec. Zakaz lać oleju opałowego już się uchwalił, ale na węgiel to my mamy czas do 2032 r. – wynika z nowelizacji ustawy „Prawo energetyczne”. Zgodnie z nią, od 2027 r. nie będzie można montować nowych instalacji ogrzewania gazowego w budynkach jednorodzinnych i wielorodzinnych. W przypadku gruntownej modernizacji (remontu) istniejących instalacji gazowych termin ten przesunięto na 2030 r. Co ciekawe, planowano już podobne rozwiązanie prawne w 2019 r., ale ówczesny minister energii Krzysztof Tchórzewski stwierdził wówczas, że „zniesienie ograniczeń dotyczących budownictwa jednorodzinnego spowodowałoby dramat ludzi przyzwyczajonych do tego rodzaju ogrzewania”.
Jak podłączyć kocioł gazowy z kotłem węglowym?
Dla prawidłowej i optymalnej pracy obu źródeł ciepła jakimi są kominek/piec węglowy i kocioł gazowy stosuje się połączenie pośrednie za pomocą wymiennika ciepła oraz sprzęgła hydraulicznego. Oba te elementy są niezbędne do poprawnego podłączenia tych dwóch źródeł ciepła.