Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie rury do gruntowego wymiennika ciepła są najlepsze, to koniecznie przeczytaj ten artykuł! Dowiesz się, jakie są różnice między rurami polietylenowymi i stalowymi oraz jakie są ich wady i zalety. Ponadto poznasz opinie fachowców na temat tego, które rury są najlepsze do instalacji w Twoim domu.
Najprostsze i najtańsze to te z materiału konstrukcyjnego, czyli np. rury PCV lub kamionkowe. To jednak rozwiązanie ma swoje wady. Ponieważ rury katalogowo są przeznaczone do bezpośredniego styku z gruntem, ich długość 30-50 metrów ułożona pod ziemią skraca się przy każdym odcinku (gdy podgrzewamy jezioro lub pełnoziarnisty piach), a czerpnia umieszczana na końcu musi być siatkowana (przed insektami i gryzoniami).
Jaki gruntowy wymiennik ciepła jest bardziej efektywny?
Płytowy Pro-vent GEO czy bezprzeponowy? Płytowy Pro-vent GEO jest bardziej efektywny, ponieważ powietrze przepływa pod powierzchnią płyt w bezpośrednim kontakcie z gruntem, co w efekcie zapewnia maksymalną skuteczność przekazywania energii. Ponadto nad GWC PRO-VENT GEO układa się dodatkowa warstwa izolacji.
Jak zrobić wymiennik gruntowy?
Można go zbudować z pojedynczego rurociągu o długości 45-60 m lub układu równoległych rur. Do ułożenia rur potrzebny jest wykop o głębokości ok. 2 m – dno powinno być utwardzone i zagęszczone. Wskazana jest utwardzona podsypka z piasku lub żwiru. Aby nie doszło do uszkodzenia wymiennika, przed rozpoczęciem robót gruntujących należy nanieść na dno wykopu warstwę piasku lub żwiru o minimalnej grubości 15 cm.
Czy gruntowy wymiennik ciepła ma sens?
Z pewnością tak! Jego zaletą jest to, że działa on w trybie ciągłym i latem możemy liczyć na chłodniejsze powietrze. Ponadto eksploatacja takiego urządzenia jest o wiele tańsza niż użytkowanie klimatyzatorów. Oczywiście nie zastąpi on w 100 proc. klimatyzacji, ale zdecydowanie poprawi temperaturę w budynku.
Jaka średnica rury do GWC?
Wentylacja zimą= rura fi 160. Cel klimatyzacyjny – rura fi 200-250.
Ile kosztuje gruntowy wymiennik ciepła?
Szacunki mówią, że możemy za TO liczyć się od 3 do 10 tys.zł. Najmniej kosztuje gruntowy wymiennik ciepła typu żwirowego, który jest łatwy do wykonania. Warto pamiętać, że oszczędności będą jeszcze większe w przypadku, jeśli zechcemy go wykonać samodzielnie.
Czy GWC się opłaca?
Zdania są podzielone – jedni twierdzą, że tak, bowiem improve komfort w budynku poprzez stabilizowanie wilgotności powietrza. Inni zauważają, że GWC zwiększa opory przepływu powietrza w instalacji wentylacyjnej i konieczne jest zastosowanie wentylatorów o większej mocy (co podnosi zużycie energii elektrycznej).
Jak działa gruntowy wymiennik ciepła?
Zimą, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0 stopni Celsjusza, zimne powietrze trafia do GWC, gdzie jest podgrzewane. W ten sposób powietrze jest już wstępnie podgrzane przed trafieniem do rekuperatora. Latem natomiast dzięki GWC możliwe jest schłodzenie powietrza – powietrze przed rekuperatorem przepływa przez chłodny grunt i następnie jest odsysane przez wentylator.
Jak obliczyć gruntowy wymiennik ciepła?
Aby obliczyć gruntowy wymiennik ciepła, musisz znać kubaturę budynku. Kubatura to po prostu całkowita objętość pomieszczenia, a więc ilość powietrza, jaką może on pomieścić. Kubatura budynku określa się więc jako: V= AxBxC gdzie A to wysokość budynku, B to szerokość budynku i C to długość budynku. Sedno tkwi tu w tym, że wentylacja musi przewiewać taką samą ilość powietrza co kubatura (w skrócie: 8-10 m3/h na 1m3 kubatury). Do typowych układów wentylacyjnych stosuje się płytowe wymienniki ciepła o dużej powierzchni wymiany. Wielkości tego typu wymienników szacuje się na podstawie strumienia wentylacyjnego oraz kubatury budynku.
Na jaką głębokość pompa ciepła?
Pompa ciepła musi być zamontowana na głębokości 0,2-0,5 m poniżej granicy przemarzania. Najczęściej pompy ciepła są montowane na tych samych poziomach co kolektory słoneczne.
Jaka powierzchnia GWC?
GWC płytowy ma powierzchnię 3-4 razy większą niż złoże żwirowe. Wynika to z większej powierzchni kontaktu wymiennika z gruntem rodzimym, w którym akumulowane jest ciepło. Dzięki temu GWC płytowy jest bardziej stabilny termicznie niż żwirówka.
Ile kosztuje gruntowa pompa ciepła?
Cena kompletnej gruntowej pompy ciepła w przeliczeniu na 1 kW w 2019 roku wahała się od 3 380 do 10 360 PLN netto. Średnia cena pompy ciepła w 2019 roku w przeliczeniu na kW wynosiła 4 830 PLN netto.
Kiedy nie warto robić wentylacji z odzyskiem ciepła?
Stare domy często wymagają generalnego remontu, na który montaż rekuperacji stanowi jedynie dodatek. Warto więc poczekać z nią do momentu, aż będzie można położyć nowe, lepiej izolujące się ściany.